Jakie kosmetyki najlepsze dla dziecka?

Dziecko w wanience

Już od pierwszych momentów życia dziecka, stosuje się wobec niego cały zestaw specjalnie przygotowanych kosmetyków, które mają pomóc w prawidłowej pielęgnacji maluszka. Co jest najbardziej przydatne? Co sprawdzi się najlepiej i będzie bezpieczne?

Jak wybierać kosmetyki dla dzieci?

Pielęgnacja dzieci, czy to noworodków, czy starszaków, wymaga zastosowanie odpowiednio dostosowanych dla nich kosmetyków. Na rynku znajdzie się wiele dedykowanych produktów, które z założenia są idealne dla wrażliwej i delikatnej skóry maluchów. Z pewnością warto dobierać je pod względem wieku dziecka, a także zwrócić uwagę choćby na skład danych produktów. Kosmetyki dla dzieci powinny być pozbawione SLS, parabenów, filtrów, olejów mineralnych, TEA i inne. Mogą wywoływać reakcje alergiczne, podrażniać, jak również negatywnie wpływać na zdrowie dziecka. Im skład jest mniejszy, tym lepiej.

Jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji dziecka?

Szukając odpowiedzi na pytanie, jakie kosmetyki przydadzą się najbardziej, z pewnością warto zwrócić uwagę na powszechnie dostępne w sieci listy z wyprawką dla noworodka. Można znaleźć na nich płyny, mydła lub szampony do ciała, szampon do włosów, chusteczki nawilżające, kremy na odparzenia, oliwki czy kremy do twarzy. W ten sposób nie tylko zapewni się maluszkowi odpowiednią pielęgnację i higienę, ale i ochroni go przed wieloma niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Jest to zestaw podstawowy, ale jak zostało wspomniane wyżej, kompletując go, warto zwracać uwagę na skład.

Na co zwracać uwagę kupując kosmetyki dla dzieci?

Skład to podstawa, ponieważ w ten sposób uniknie się wielu nieprzyjemności i przykrych dolegliwości. Poza tym należy zwrócić uwagę, dla jakiego wieku są przeznaczone. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kosmetyków na noworodków, a inaczej dla dzieci starszych i dorosłych. Jest to o tyle istotne, że ich skład jest wówczas dobrze dostosowany dla danego dziecka i jego potrzeb.

Inna rzecz, na którą należałoby zwrócić uwagę, to posiadane atesty. Mogą być one różne, między innymi Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA), Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), Centrum Zdrowia dziecka (CZD) czy Państwowego Zakładu Higieny (PZH). W ten sposób uzyskuje się pewność, że kosmetyki, zanim trafiły na półki sklepowe, zostały dokładnie sprawdzone i zatwierdzone przez odpowiednie instytucje.

Jeszcze jedną istotną kwestią, będzie zwrócenie uwagi na to, czy dane kosmetyki są hipoalergiczne. Skóra dziecka jest o wiele delikatniejsza, a więc wymaga też bardziej delikatnego potraktowania, aby nie wywołać podrażnień. Przy tej okazji warto też wybierać takie produkty, które mają maksymalnie jak najbardziej naturalny skład. Sztuczne substancje mają silniejsze właściwości, ale mogą uczulać i szkodzić, a te naturalne są lżejsze i przyjaźniejsze dla skóry maluszka.

Jakie kosmetyki mogą być przydatne, ale nie są konieczne?

W sieci znajdzie się naprawdę długą listę kosmetyków, z czego znaczna część jest albo niepotrzebna, albo wręcz niebezpieczna i odradzana przez lekarzy. Obecnie na przykład odradza się pudry do pupy, które tworzą szczelną warstwę niepozwalająca oddychać skórze, tak samo jak trzeba uważać z patyczkami do uszu – te zazwyczaj potrzebne w ogóle nie są, podobnie jak spraye. Jeżeli chodzi o szampony, te najczęściej przydają się dopiero wówczas, gdy dziecko skończy 6 miesiąc życia, a jego włosy staną się gęstsze. Warto więc stworzyć sobie podstawową listę potrzebnych rzeczy i kupić tylko to, co niezbędne. Nie ma też sensu robienie dużych zapasów.

1 comment / Add your comment below

  1. Naturalne oliwki są podstawą. Dobrze, że chociaż kosmetyki dla dzieci są atestowane i nie mają w sobie szkodliwej chemii. Przyznam, że czasem używam oliwki do ciała dla mojego dziecka:)) A zdjęcie nad tekstem świetne :D.

Dodaj komentarz