Jakie mleko i butelki najlepsze dla dziecka?

Butelka na mleko

Najbardziej polecaną formą karmienia noworodka i małego dziecka jest to z piersi, ale bywają sytuacje gdy nie jest to możliwe, lub gdy stosuje się pokarm mieszany. Jak wówczas dobrać butelkę i mleko? Na co zwracać uwagę?

Karmienie piersią czy butelką?

Najlepszym pokarmem dla dziecka jest zdecydowanie te, które otrzymuje bezpośrednio od matki. Wszyscy specjaliści są w tym temacie jednogłośni, uznając, ze karmienie piersią jest najlepsze dla prawidłowego rozwoju malucha. Mimo wszystko sytuacje bywają różne, na przykład matka nie ma możliwości karmienia lub jej laktacja ustaje bardzo szybko. Wówczas trzeba przestawić się na inne metody, czyli karmienie z butelki. Zarówno ona, jak i podawane mleko, muszą być najwyższej jakości, by zapewnić dziecku wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Jak dobrać mleko do karmienia dziecka?

Mleko modyfikowane, bo tak właśnie nazywa się pokarm podawany z butelki, jest produktem bardzo powszechnym na rynku. Można znaleźć je w najróżniejszych odsłonach, w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko. Produkuje się je tak, by jego skład maksymalnie odpowiadał temu, co maluch dostawałby od własnej matki. Najlepiej będzie, jeżeli wcześnie kwestię tę przedyskutuje się z lekarzem, który doradzi co i jak wybierać, by zapewnić dziecku najlepszy posiłek. Warto uważać na skład, jakie posiadają takie mieszanki, nierzadko posiadają dodatkowe witaminy i minerały, które jednak nie zawsze są potrzebne.

Dziecko karmione butelką

Jakie mleko będzie najlepsze dla dziecka?

Tutaj pozostaje to już kwestią indywidualnego podejścia i rozmowy z lekarzem. Mimo wszystko warto też pamiętać o tym, że wybierając raz konkretną firmę, nie powinno się jej zmieniać. Takie eksperymenty mogą się źle skończyć, np. bólem brzuszka. Poza tym różne marki mają też nieco inne składy, a co za tym idzie, różnią się też smakiem. Poza tym, mieszkanki mleka przygotowuje się z pomocą wody – tutaj trzeba pamiętać, by dodawać tylko tę niskozmineralizowaną.

Ile mleka pije dziecko?

Z mlekiem dziecko ma do czynienia już od pierwszych chwil swojego życia. Początkowo pije bardzo mało, ale często, mniej więcej 10 ml w pierwszych dniach, aż do 90 ml po dwóch tygodniach życia. Z czasem ilość ta się zwiększa od 100 ml aż do 150 ml w ciągu jednorazowego karmienia w 2 miesiącu życia. Im dziecko jest starsze, tym pije więcej, przy czym należy mieć świadomość, że w przypadku karmienia butelką, dziecko wypija zazwyczaj więcej, ale w ciągu dnia tych karmień jest odpowiednio mniej. Nie powinno się też zmuszać dziecka do wypijania całej porcji, maluch doskonale wie, ile potrzebuje.

Jak wybrać butelkę do mleka dla dziecka?

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów butelek do mleka – szklane, plastikowe, duże i małe, wąskie i szerokie. Znajdą się też takie całkowicie zwykłe i antykolkowe czy ze smoczkami silikonowymi i kauczukowymi. To sprawia, że można mieć wątpliwości przy wyborze. Mają też różne pojemności, które powinno się dobierać do wieku dziecka. W przypadku noworodków najlepiej sprawdzi się ta wielkości 120 ml, dla starszych dzieci przeznaczone są te od 240 do 300 ml.

1 comment / Add your comment below

  1. Zgadzam się z tym, że warto zwracać uwagę na składy mlek, na pewno nie powinny się w nich znaleźć takie składniki, jak maltodekstryna czy olej palmowy.

Dodaj komentarz