Jak ubrać chłopca do chrztu latem?

Siedzące niemowlę

Chrzest to jeden z ważniejszych dni, szczególnie dla rodziców, którzy chcą w ten sposób świętować włączenie swojego maleństwa do Kościoła. Żeby jednak doszło do uroczystości, maluch musi być na nią przygotowany, zwłaszcza jeżeli chodzi o ubiór. Jak to będzie wyglądało latem w przypadku chłopców?

Jak ubrać dziecko do chrztu?

W przypadku chrztu świętego najczęściej wybiera się odpowiednie odświętne stroje i dotyczy to nie tylko rodziców, chrzestnych czy gości, ale i dzieci. Maluchy także są na ten dzień specjalne ubierane, mając się prezentować wyjątkowo odświętnie i ładnie. Opiekunowie najczęściej starają się, by ich pociechy wyglądały wręcz elegancko, choć jednocześnie trzeba pamiętać o kilku kwestiach, jak choćby wygoda czy dopasowanie stroju do pogody. Należy też wziąć pod uwagę choćby takie szczegóły, jak temperatura na dworze i temperatura w kościele. Przyjmuje się przy tym, że dziecko do chrztu powinno być ubrane na biało, choć w praktyce rodzice coraz częściej decydują się na inne barwy, bardziej galowe i eleganckie.

Jak ubrać chłopca do chrztu?

W przypadku dziewczynek sprawa jest prosta i najczęściej wybierane są po prostu ładne sukienki i sweterki. U chłopców wygląda to jednak nieco inaczej i choć kiedyś w dawnych czasach, ubierani byli w specjalne szatki, podobne do tych dziewczęcych, teraz stawia się na coś zupełnie innego. Najczęściej spotkać można tutaj specjalne komplety niemowlęce, które składają się z koszuli, spodenek przypominających garniturowe oraz elegancką marynarkę, oraz muchę. W ten sposób chłopcy prezentują się jak mali mężczyźni, a sam strój niekoniecznie musi być cały biały. Spodnie czy rybaczki oraz marynarka bywają granatowe, czy szare. Nie można też zapomnieć o cienkich skarpetkach oraz miękkich bucikach.

Chrzest dziecka

Jak ubrać chłopca do chrztu latem?

Podany wyżej przykład chłopięcego stroju na chrzest tak naprawdę sprawdza się na każdą porę roku niezależnie czy będzie to lato, czy zima. Oczywiście w takich porach roku należy uwzględnić dodatkowe czynniki, jak choćby latem wybierać przede wszystkim materiały cienkie i przewiewne. Strój nie powinien krępować ruchów i jednocześnie dać odpowiednią osłonę. W kościele chłopiec może mieć nałożoną marynarkę, jako że w budynku będzie chłodniej, a na dworze można ją zdjąć. Nie można też zapomnieć o cienkiej czapeczce, która nie tych ochroni malucha przed chłodem czy przeciągiem, ale i zbytnim nasłonecznieniem. Dobrze też założyć maluchowi cieniutkie skarpetki, można jednak zrezygnować z bucików, albo wybrać te przypominające bardziej sandałki.

Gdzie szukać ubranek do chrztu dla chłopca na lato?

W internecie znajdzie się całe mnóstwo inspiracji, które mogą nam w tym pomóc, a sklepów z odświętnymi ubrankami dla dzieci też nie brakuje. Można się tym posiłkować, jednocześnie zwracając uwagę na praktyczne porady. Warto przede wszystkim pamiętać więc, by latem stawiać na ubrania wykonane z cienkich, naturalnych i przewiewnych materiałów, unikając tkanin sztucznych. Lepiej też postawić na minimalizm, ponieważ im bardziej ozdobny strój, tym większa szansa, że dziecko będzie się bardziej wiercić. To z pewnością utrudni nam zapanowanie nad dzieckiem i sprawi, że cała ceremonia w kościele nie zostanie zapamiętana zbyt dobrze.

1 comment / Add your comment below

  1. Ja bym okryła swoje dziecię w ciepłe ubranka, ponieważ w kościołach, świątyniach, panuje chłodna atmosfera. Dodatkowo ksiądz polewa zimną wodą święconą, więc dobrze by było się jakoś zabezpieczyć.

Dodaj komentarz