Najważniejszą funkcją książek jest ich pobudzenie wyobraźni, kreatywności. Co… można zacząć od lat niemowlęcych. Zaleca się, aby codziennie czytać dzieciom bajki, aby rozbudzić w nich miłość do literatury w późniejszych latach. Dlatego przedstawiamy naszą subiektywną listę książek dla dzieci, które każdy rodzic powinien kupić.
- Kubuś Puchatek
- Przygody Koziołka Matołka
- Pippi Pończoszanka
- Pięcioro dzieci i “coś”
- Tajemniczy ogród
Kubuś Puchatek
Każdy dorosły chociaż raz słyszał o misiu o bardzo małym rozumku. Choć, jak się wczytać, to okazuje się, że to jednak piękna opowieść o bardzo mądrym niedźwiadku i jego wiernych przyjaciołach. I tak, masz rację, mowa tu o Kubusiu Puchatku oraz książce zatytułowanej w ten sam sposób.
Naszym zdaniem każde dziecko powinno od podszewki znać Stumilowy Las, zaprzyjaźnić się z Krzysiem czy z niecierpliwością czekać na kolejne przygody rozbrykanego Tygryska. A gdy będzie im mało, na podorędziu jest jeszcze druga część tej magicznej bajki – Chatka Puchatka. Tylko tu od razu mamy radę – nie wybieraj pierwszego lepszego wydania dostępnego w sklepie. Zamiast książki z obrazkami inspirowanymi animacjami Disney’a, wybierz wersję z pełnymi uroku ilustracjami Ernesta H. Sheparda.
Przygody Koziołka Matołka
Przyznaj się, czy w dzieciństwie marzyłeś o znalezieniu mitycznego Pacanowa? Teraz możesz spróbować jeszcze raz, tym razem ze swoim dzieckiem, podczas czytania serii książek o Przygodach Koziołka Matołka.
A wszystko ubarwia fakt, że opowieści te są spisane ośmiozgłoskowcem, dzięki czemu czyta się je rytmicznie, wpadają w ucho. Odpowiedzialny za to jest Kornel Makuszyński, który zasłynął z pisania książek dla dzieci i młodzieży.
Pippi Pończoszanka
Pippi Pończoszanka to dziewięcioletnia dziewczyna o rudych włosach i niesfornych warkoczykach, która musi radzić sobie bez pomocy dorosłych. I jak można się domyślić, jej przygody czasami są zabawne, a czasami… przerażające! W takich momentach niełatwo jest oderwać się od książki, w końcu trzeba wiedzieć, jak historia się zakończyła, by móc odetchnąć z ulgą. Bo że skończy się dobrze, można być pewnym.
Ponadto Astrid Lingren, która stworzyła tę postać, jest też autorką wielu innych, popularnych książek dla dzieci. To m.in. Dzieci z Bullerbyn, Bracia Lwie Serce oraz Dzieci z ulicy Awanturników. Podpowiadamy od razu, że każdą z tych pozycji możemy ze spokojnym sumieniem polecić.
Pięcioro dzieci i “coś”
Tym razem chcemy zaproponować nieco zapomnianą już bajkę autorstwa Edith Nesbit – Pięcioro dzieci i „coś”. Opowiada o rodzeństwie, które w opuszczonym kamieniołomie spotykają Piaskoludka, który zgadza się codziennie spełnić jedno ich życzenia. Brzmi idealnie, prawda? Nie do końca. Dzieci szybko przekonują się, że każde życzenie ma swoje konsekwencje, niekoniecznie dobre.
To humorystyczna, lecz jednocześnie pouczająca książka dla dzieci, którą każdy kilkulatek powinien znać. A gdy zrobi mu się smutno, że przygoda dobiegła końca, rodzice mogą mieć w zanadrzu kolejne jej części: Feniks i dywan oraz Historia amuletu.
Tajemniczy ogród
Na koniec mamy jeszcze jeden klasyk literatury dziecięcej – to Tajemniczy ogród autorstwa Frances Hodgson Burnett. Początkowo ponura opowieść o samotnej dziewczynce przeradza się w historię o pięknej, magicznej przyjaźni, która rozkwita w środku opuszczonego ogrodu.
No „Pięcioro dzieci i coś” brzmi, mówiąc delikatnie niepokojąco, co najmniej jak „Coś” Kinga. Ale „Tajemniczy ogród jest świetny”.
A to są same klasyki! Dzisiaj wydawanych jest wiele innych ciekawych książek, serio! Ja szukam informacji o nich na Aktywne Czytanie, bo tam są świetne recenzje i można zobaczyć środek. Jest wiele nowych pozycji, które tłumaczą wiele różnych ciekawych spraw.
Znamy wszystkie wymienione – są hitem. Dla starszych dzieci bardzo dobrze sprawdzają się, też baśnie, ale warto sobie najpierw samemu przeczytać, bo niektóre wersje są strasznie okrutne, zbyt okrutne dla małego człowieka… 🙁