7 zabawek dla dzieci, które trzeba mieć

klocki

Dzisiaj w wielu domach półki uginają się od zabawek, wypełniają one też szuflady, skrzynie i inne zakamarki. Jednak wiele z nich jest zbędnych. To nie tylko źle wydane pieniądze i strata miejsca, ale i brak wpływu na rozwój dziecka. Wybierając zabawki, trzeba bowiem pomyśleć, czy będą one atrakcyjne dla pociechy, ale i czy faktycznie warto je kupić. Podpowiadamy, jakie zabawki trzeba mieć.

  1. Przytulanka dla dziecka
  2. Klocki i zestawy konstrukcyjne
  3. Ruchome zabawki
  4. Zagadki logiczne dla dzieci
  5. Zabawki dźwiękowe dla dzieci
  6. Zabawki ruchowe
  7. Zabawki do odgrywania ról

1. Przytulanka dla dziecka

Dla wielu misie, pluszaki, lale są zbędnymi zabawkami. Uważają, że zbierają kurz. Owszem, jeśli jest ich w nadmiarze, to nie jest dobrze. Jednak nie ma co się oszukiwać. Niemalże każde dziecko ma pluszaka, który od małego jest obśliniany, obgryzany, przytulany. To maskotka, która towarzyszy dziecku w każdej czynności. Śpi z nią, jeździ samochodem, chodzi do lekarza. Z czasem staje się powiernikiem sekretów.

Warto wiedzieć, że misie pluszowe dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, są namiastką mamy i domu. Co więcej, pobudzają wyobraźnię, pomagają naśladować rodziców, a także wprowadzają w świat zasad i ról społecznych.

2. Klocki i zestawy konstrukcyjne

Klocki dla dzieci mogą być różne. Właściwie z biegiem czasu zmieniają się. Początkowo są miękkie i kolorowe, z czasem pojawiają się drewniane, plastikowe. Mniej zaawansowane do budowania wież i konstrukcyjne z mnóstwem elementów. Czego uczą klocki i inne zestawy do budowania? Przede wszystkim perspektywy, trójwymiarowości, ale i kreatywności, zmysłu przestrzennego, dzielenia pracy na etapy.

3. Ruchome zabawki

Chodzi nie tyle o zabawki, które same się ruszają, tylko o przedmioty, które można wprawić w ruch i to na różne sposoby. W pokoju dziecka nie może zabraknąć więc zabawek nakręcanych jak bączek, pchanych jak pchacz do nauki chodzenia, ciągniętych jak piesek na sznurku, spuszczanych z pochyłej przestrzeni, jak samochodziki, poruszanych na wietrze, jak wiatrak i jeżdżących po wytyczonym torze, jak lokomotywa.

4. Zagadki logiczne dla dzieci

Kolejną grupą produktów, których nie powinno zabraknąć wśród zabawek dzieci, są wszelkie zagadki logiczne. Mowa o wszystkim tym, co wymaga porównywania kształtów, wielkości, kolejności, ale i innej pracy rączki i oka. Co więc warto kupić dziecku? W jego pokoju nie powinno zabraknąć piramidki z kółek, sorterów, kubeczków, które się wkłada jeden w drugi, przekładanek z koralikami, przebijanek. Postawić warto na kubeczki do kąpieli i na foremki do piaskownicy.

5. Zabawki dźwiękowe dla dzieci

Oczywiście zabawa to także wytwarzanie dźwięków. Dzieci to uwielbiają. Wbrew pozorom do tego nie są potrzebne skomplikowane instrumenty. Wystarczy grzechotka, bębenek, cymbałki, dzwoneczek. Nie trzeba kupować. Można zrobić je samodzielnie z butelek wypełnionych ziarnami, z plastikowej miski odwróconej do góry dnem. Dzięki takim zabawkom dzieciaki uczą się wydawania najrozmaitszych dźwięków, poznawania ich różnic, ale i myślenia abstrakcyjnego.

6. Zabawki ruchowe

W rozwoju dzieci ważna jest motoryka mała i to bardzo ułatwiają zabawki, ale nie można zapomnieć i o motoryce dużej, a więc poruszaniu się. Okazuje się, że są również zabawki, które to ułatwiają. Zacząć warto od huśtawki – nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że dzieci lubią być bujane. Co potem? Oczywiście pchacz do nauki chodzenia, jeździk do odpychania się, pionizowania, ale i skoczek oraz rowerek biegowy.

7. Zabawki do odgrywania ról

Aby dziecko rozwijało się również w społecznym zakresie, powinno mieć zabawki idealne do odgrywania ról. Chodzi przede wszystkim o zawody, ale i codzienne czynności. Warto więc kupić zestaw lekarza, czy mechanika, ale też garnki, domek dla lalek, pacynki.

1 comment / Add your comment below

  1. Super zestawienie. Pokazane, jakie typy, a nie że konkretna zabawka. Dzięki temu wiadomo, co jeszcze kupić, by wspierać rozwój dziecka, ale bez spiny, że musi to być konkretna reklamowana rzecz.

Dodaj komentarz