Urządzenie pokoju dla dziecka – 3 wskazówki aranżacyjne

pokój niemowlęcy

Pokój dziecięcy powinien być nie tylko ładny, ale i funkcjonalny. Właśnie dlatego należy rozsądnie podejść do jego urządzania. Co to oznacza? Jak zaaranżować przestrzeń dla dziecka?

Co na ściany w pokoju dziecięcym?

Wykańczając każde pomieszczenie zaczynamy od ścian. Tak samo jest w przypadku pokoju dla dziecka. Co położyć na ściany? Czy lepsza będzie farba? Czy coś innego? Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że nie wszystkie ściany w pomieszczeniu muszą być takie same. Nawet lepiej, gdy się różnią. Wówczas jest znacznie ciekawiej. Farbę najlepiej położyć na ścianę, która będzie w dużej mierze przysłonięta meblami. Na innej genialnie sprawdzą się tapety dla dzieci. Dlaczego? Można je dostać w różnych wzorach i kolorach. Tapety do pokoju dziecięcego to doskonały sposób na to, by wnieść do pomieszczenia kolor. Do wyboru są nawet tapety z bohaterami z bajek.

A co jeśli nie tapeta? Wówczas, by nie było nudno, można kupić naklejki na ścianę dla dzieci. Mogą być w przeróżnych wzorach. Doskonale sprawdzają się gwiazdki, kwiatki, zwierzaczki.

Bardzo popularna dzisiaj jest także farba tablicowa. Co więcej, wcale nie musi być czarna. Da się znaleźć również kolorowe tablicówki. Wiele z farb nie tylko pozwala po nich pisać kredą, ale też ja właściwości magnetyczne.

Na ścianie w pokoju dziecięcym można przykleić również fototapetę. Niestety są spore szanse, że dość szybko się znudzi. A nie są to tanie rzeczy…

pokój dziecięcy

Co na podłogę w pokoju dziecka?

Po ścianach przychodzi czas na podłogę. Co najlepiej się sprawdzi? Oczywiście to, co naturalne, a więc drewno. Jest bezpieczne, także dla alergików, trwałe, jonizuje powietrze, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Co więcej, w związku ze zdolnością do wchłaniania wody i jej oddawania w postaci pary wodnej, doskonale reguluje poziom wilgotności w pomieszczeniu. Oczywiście podłogi drewnianej w pokoju dziecięcym nie należy pastować. Należy wybrać taki gatunek drewna, który nie będzie się łatwo rysował.

Osoby, które jednak obawiają się wysokich kosztów podłogi z drewna i zarysowań, powinny postawić na panele laminowane. Są bardziej trwałe niż drewno.

Alternatywą dla desek drewnianych i paneli laminowanych jest wykładzina dywanowa. Pozwala na pokrycie całej podłogi w pokoju dziecka. Do wyboru są gładkie, jak i wzorzyste, z krótkim i gęstym runem. Chociaż producenci zapewniają, że wiele z nich nadaje się także do pokojów alergików, zdecydowanie warto zastanowić się, czy na pewno uda się utrzymać wykładzinę w czystości.

A dywany dla dzieci? To oczywiście ważny element wystroju pokojów dziecięcych. Można na nie postawić niezależnie od podłogi, jaką się posiada. Dywaniki dziecięce są dekoracją, ale i dają ciepło stopom, a także są miejscem do zabawy.

Jakie meble dla dzieci?

A jakie meble dla dzieci powinny się obowiązkowo znaleźć w pokoju? To zależy od wieku. W pokoju niemowlęcym musi być łóżeczko, komoda na ubranka, szafka i regał na zabawki oraz książeczki. Warto postawić też fotel do karmienia.

W pokoju kilkulatka łóżko niemowlęce zastępuje tapczanik. Do przechowywania ubrań, zabawek i książeczek wystarczy komoda, szafa i regał. Warto jednak dokupić stoliczek i krzesełka, by stworzyć miejsce do zabawy i do pierwszych prac plastycznych.

A pokój ucznia? Tutaj konieczne jest zorganizowanie miejsca do nauki. Biurka dla dzieci dostępne w sklepach znacznie się od siebie różnią. Istotne jest jednak to, by było na nich wystarczająco miejsca do pracy, ale i do przechowywania akcesoriów szkolnych.

W pokoju nastolatka powinna się też pojawić strefa do przyjmowania gości. Jeśli jest miejsce, to warto postawić sofę, fotel, pufę i stolik kawowy.

1 comment / Add your comment below

  1. Ja zrobiłam pokój dla maluszka w szarościach, a na całej podłodze jest pianka żeby dziecko miało mięciutko, jak dorośnie to wymienimy na dywan :>

Dodaj komentarz