Zapalenie ucha to bolesna dolegliwość, która najczęściej dotyka dzieci pomiędzy szóstym, a osiemnastym miesiącem życia. To częsta choroba również dzieci w wieku przedszkolnym. Jakie są przyczyny i objawy zapalenia ucha u dziecka, na czym polega leczenie?
- Zapalenie ucha – czym jest?
- Przyczyny zapalenia ucha u dziecka
- Jakie są objawy zapalenia ucha u dziecka?
- Na czym polega leczenie zapalenia ucha u dziecka?
Zapalenie ucha – czym jest?
Pod pojęciem zapalenie ucha należy rozumieć proces zapalny występujący w obrębie struktury ucha środkowego i błony śluzowej, któremu towarzyszy czasem ropna wydzielina. To choroba podłożu bakteryjnym, może mieć też charakter wirusowy lub mieszany, wirusowo – bakteryjny. Zapalenie ucha w większości przypadków ma charakter wtórny, jest następstwem infekcji górnego układu oddechowego.
Przyczyny zapalenia ucha u dziecka
Do przyczyn zapalenia ucha u dziecka można zaliczyć budowę anatomiczną ucha każdego malucha, gdzie przewód łączący ucho środkowe z gardłem jest dużo krótszy niż u osoby dorosłej, stąd też największa częstotliwość występowania choroby w wieku dziecięcym. Zapalenie ucha może częściej dotykać dzieci, u których występuje przerost trzeciego migdałka.
U niektórych maluchów występuje indywidualna skłonność do zapalenia ucha. Spowodowana jest słabo wykształconym układem immunologicznym, brak właściwej odpowiedzi odpornościowej powoduje częste nawroty nieżytów nosowo-gardłowych. Niemowlęta, małe dzieci często przebywają w pozycji leżącej, co sprzyja spływaniu wydzieliny z nosa do trąbek słuchowych i powoduje rozwój zakażenia.
Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwiększa się u dzieci, które przebywają w pomieszczeniach zanieczyszczonych papierosowym dymem. Negatywny wpływ ma również nieodpowiednie odżywanie oraz brak aktywności na świeżym powietrzu.
Jakie są objawy zapalenia ucha u dziecka?
Pozornie banalny katar może przejść w stan zapalny w obrębie ucha środkowego. Dla wielu rodziców rozpoznanie zapalenia ucha u niemowlaka okazuje się problemem, dlatego kiedy maluszek ma problemy ze spaniem, jest płaczliwy, ma podwyższoną temperaturę i traci apetyt należy niezwłocznie udać się do lekarza.
Rodzice czasem zauważają jak niemowlę trze uszkiem o poduszkę lub chwyta się za nie. Zapaleniu ucha towarzyszy ból, który zazwyczaj nasila się w nocy, przedszkolaki skarżą się pobolewanie, szumy w uszach, osłabione słyszenie, czasem pojawiają się wymioty i biegunka.
Naszą uwagę zawsze powinien zwrócić wysięk z ucha, najczęściej dochodzi do niego kiedy katar jest gęsty, w żółtym lub zielonym kolorze. Wypływ ropnej wydzieliny z ucha może oznaczać pęknięcie błony bębenkowej.
Na czym polega leczenie zapalenia ucha u dziecka?
Każde podejrzenie zapalenia ucha u dziecka musi zostać skonsultowane z pediatrą, nieleczona choroba może prowadzić do groźnych powikłań. Nie można liczyć na to, że proces zapalny ustąpi samoistnie, zapalenie ucha leczy się antybiotykami.
Kurację wspomaga się lekami łagodzącymi ból, najczęściej na bazie ibuprofemu lub paracetamolu oraz lekami przeciwhistaminowymi, obkurczającymi błonę śluzową nosa.