Ile kosztuje wyprawka dla dziecka?

Uśmiechnięte niemowlę

Mówiąc o wyprawce dla dziecka, zazwyczaj mamy na myśli niezbędne akcesoria dla noworodka i świeżo upieczonej mamy. Lista takich rzeczy pierwszej potrzeby potrafi być naprawdę imponująca, podobnie zresztą jak jej koszty. Co więc powinno się znaleźć w takiej wyprawce dla dziecka i ile może ona kosztować?

Wyprawka dla noworodka – co powinno się w niej znaleźć?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile kosztuje wyprawka dla noworodka, należy najpierw ustalić co powinno się w niej znaleźć. Przede wszystkim są to ubranka i akcesoria dla malucha. Należy więc kupić body, kaftaniki, pajacyki, śpioszki, czapeczki, kocyk, rożek, ręczniki kąpielowe, pieluchy tetrowe itp.

Niezbędne są też produkty higieniczne jak chusteczki nawilżane, płatki kosmetyczne, pieluchy jednorazowe i kosmetyki, w tym oliwka, płyn do kąpieli, zasypka, łagodny szampon, krem przeciw odparzeniom czy sól fizjologiczna. Warto mieć też butelkę do karmienia, termometr, rękawicę do mycia oraz aspirator do noska.

W wyprawce dla niemowląt powinny znaleźć się też takie sprzęty jak nosidełko, wanienka, przewijak czy poduszka do karmienia. Niektórzy do wyprawki zaliczają również wyposażenie pokoiku dziecięcego, wówczas koszty znacząco rosną.

Wyprawka do szpitala – co jeszcze jest niezbędne?

W wyprawce należy umieścić też szereg ubrań i akcesoriów dla przyszłej mamy. Na liście powinny znaleźć się jednorazowe majtki poporodowe, podkłady poporodowe, wygodna koszula nocna, przybory higieniczne, biustonosz dla karmiącej mamy, wkładki laktacyjne czy maść na obolałe brodawki.

Rodzice z dzieckiem

Koszty wyprawki dla dziecka

Chcąc ocenić koszty wyprawki dla dziecka, warto skorzystać ze specjalnych narzędzi dostępnych na stronach parentingowych. Są to kalkulatory wyprawki dla noworodka. Wystarczy wybrać z listy niezbędne rzeczy, by sprawdzić, jakie są ich orientacyjne ceny. W ten sposób można dowiedzieć się, że za butelkę do karmienia zapłacimy od 10 do 50 zł, smoczek to wydatek do 30 zł, podgrzewacz kosztuje do 200 zł, a śpioszki od 20 do 60 zł za sztukę. Średnio wyprawka dla dziecka kosztuje około 2 000 zł. Koszty te mogą być wyższe w zależności od ilości akcesoriów, ale i wybieranych marek. Niezbędne i kosztowne jest też urządzenie pokoju dziecka.

Wyprawka dla dziecka do domu

Wyprawka do domu obejmuje w znacznej mierze urządzenie pokoju dziecięcego. Są to więc niezbędne meble, na tym etapie najważniejsze jest łóżeczko, przewijak i komoda, w której będzie można schować ubranka i niezbędne akcesoria. Ceny mebli mogą być bardzo różne, zależy z czego zostały one wykonane. Średnio za standardowe łóżko dla niemowlaka już z materacem należy zapłacić ok. 300 – 400 zł. W podobnej cenie są komody z przewijakami. Ułatwieniem dla mamy będzie wygodny fotel do karmienia. To z kolei koszt co najmniej 600 zł. Do tego trzeba jeszcze zadbać o odpowiednie oświetlenie, akcesoria do łóżeczka, pościel, karuzele, dekoracje, zabawki itp. Szacuje się, że koszt urządzenia pokoju dla dziecka może wynosić około 3 000 – 4 000 zł.

Dodaj komentarz