Pierwszy rok życia dziecka to czas niezwykłych zmian, które następują po sobie zaskakująco szybko. Kiedy dziecko raczkuje, a kiedy zaczyna mówić? Jakie są kolejne etapy rozwoju malucha?
Kiedy niemowlę zaczyna widzieć?
Wielu świeżo upieczonych rodziców głowi się nad tym, co ich nowo narodzone dziecko jest w stanie zobaczyć. W pierwszych dniach po przyjściu na świat dzidziuś dostrzega jedynie zarys postaci, kontury przedmiotów, a otoczenie lepiej poznaje zmysłami słuchu i węchu.
Wzrok niemowlęcia szybko się wyostrza, z dnia na dzień widzi coraz lepiej, zauważa kontrastujące ze sobą barwy, najłatwiej dostrzega zestawienia bieli z czernią. W miarę upływu kolejnych miesięcy, zazwyczaj na przełomie drugiego i trzeciego miesiąca życia, potrafi skupić uwagę na przedmiotach i śledzić wzrokiem poruszające się zabawki. To dobry czas na karuzele nad łóżeczkiem, zabawki z lusterkiem. Około piątego, szóstego miesiąca dziecko potrafi oceniać odległość, zaczyna widzieć w trójwymiarze.
Kiedy dziecko zaczyna siadać?
Nauka siadania wymaga czasu, kształtujący się układ kostny i mięśniowy dziecka sam stopniowo opanuje tę sztukę. Książkowy schemat wskazuje, że dziecko powinno samodzielnie siedzieć w okolicach szóstego lub siódmego miesiąca życia. Jednak organizm bobasa rozwija się we własnym, indywidualnym tempie, zbyt wczesne sadzanie maluszka i podpieranie jego pleców może doprowadzić do zaburzeń w rozwoju kręgosłupa.
Kiedy dzidziuś zaczyna siadać dobrze zapewnić mu asekurację, nie należy jednak sadzać dziecka na siłę. Zazwyczaj siedmiomiesięczne dzieci siadają, czasem umiejętność samodzielnego siedzenia w stabilnej pozycji pojawia się dopiero w dziesiątym miesiącu życia.
Rozwój motoryczny niemowlęcia można wspierać ćwiczeniami, zabawa z maluchem to nie tylko wspaniały sposób na spędzanie z nim czasu, sprzyja również nauce nowych umiejętności. Warto układać niemowlę na brzuszku, aby wspomóc samodzielne utrzymywanie główki, dobrze też delikatnie turlać starszego brzdąca po podłodze.
Kiedy dziecko raczkuje i jak długo to trwa?
Raczkowanie jest wstępem do nauki chodzenia, ale czasem bywa, że dzidziuś pomija ten etap swojego rozwoju i od razu zaczyna poruszać się na nóżkach. Spora część dzieci pełza zanim zacznie raczkować, w ten sposób opanowuje trudną sztukę koordynacji ruchowej.
Pełzając, a następnie raczkując dziecko zaczyna szybko i sprawnie orientować się w otaczającej go przestrzeni. Raczkowanie odgrywa istotną rolę w rozwoju maluszka, wspomaga współpracę pomiędzy dwoma półkulami mózgu. Usprawnia i wzmacnia strukturę kręgosłupa, poprawia stabilizację układu kostnego oraz mięśniowego.
Najczęściej dziecko zaczyna raczkować pomiędzy ósmym a dziewiątym miesiącem życia, etap trwa kilka tygodni, czasem minie nieco więcej czasu zanim maluch sam stanie na nóżkach i zacznie chodzić.
Kiedy dziecko zaczyna mówić?
Pierwsze słowa dziecko wypowiada zazwyczaj w okolicach pierwszego roku swojego życia, prostym mama, tata, czy baba towarzyszą własne słowa. Dwulatek potrafi budować podstawowe konstrukcje zdaniowe, ale nie możemy liczyć na to, że zacznie poprawnie je konstruować, często dziecko przekręca słowa.
Oczywiście warto wiedzieć jak to wygląda w teorii, ale w praktyce każde dziecko ma swoje własne tempo i niektóre nawijają mając półtora roku, a inne dopiero jak mają 3 lata… Najgorzej jak matki zaczynają się przechwalać, bo ich dzieci zaczęły robić coś wcześniej niż inne…