Szacuje się, że alergia pokarmowa dotyczy nawet 60% dzieci w początkowym okresie życia. Powodem niepożądanych reakcji u niemowląt jest zawsze białko, stąd powszechnie używane pojęcie skazy białkowej. Czym jest skaza białkowa, jakie są jej objawy i czy można ją leczyć?
- Skaza białkowa – czym jest?
- Jakie są przyczyny skazy białkowej?
- Objawy skazy białkowej u dzieci
- Na czym polega leczenie skazy białkowej u dzieci?
Skaza białkowa – czym jest?
Termin skazy białkowej dotyczy alergii pokarmowej na białko mleka krowiego, zazwyczaj pojawia się u niemowląt oraz nieco starszych dzieci. Skaza białkowa może występować też w odpowiedzi organizmu na inny rodzaj białka, zawarty w jajach, mięsie, czy rybach.
Uczulenie na białko często występuje już u dzieci karmionych metodą naturalną, przed procesem rozszerzania diety. Białko jest traktowane przez mały organizm jako niepotrzebny element metabolizmu. Pierwsze symptomy alergii pokarmowej na białko występują często już w drugim, trzecim miesiącu życia dziecka, najczęściej maluch wyrasta z tej dolegliwości w okolicach trzeciego, czwartego roku życia, rzadko towarzyszy mu w późniejszych latach.
Jakie są przyczyny skazy białkowej?
Przyczyn skazy białkowej należy upatrywać w czynnikach o podłożu genetycznym. Jeżeli w rodzinie dziecka występują przypadki podobnych uczuleń można brać pod uwagę większe prawdopodobieństwo uczulenia malucha na białko. Alergia pokarmowa na białko może współwystępować z innymi uczuleniami np. na pyłki lub roztocza.
Nie wiadomo co oprócz cech genetycznych powoduje skazę białkową, lekarze podejrzewają, że może mieć ona również związek ze zmianami cywilizacyjnymi, zanieczyszczeniem środowiska, niezdrową żywnością, którą spożywamy na co dzień, dużą ilością składników chemicznych wokół.
Objawy skazy białkowej u dzieci
U niemowląt dotkniętych skazą białkową występują objawy w postaci błyszczących i zaczerwienionych zmian skórnych, które szybko się wysuszają i łuszczą. Skaza białkowa powoduje zazwyczaj takie zmiany na policzkach, jeżeli jest zaawansowana objawy pojawiają się na nóżkach, rączkach, szczególnie w zgięciach kolan i łokci, na szyi oraz tułowiu.
Wskutek alergii dochodzi do atopowego zapalenia skóry, charakterystyczna „wysypka” swędzi, może być bolesna. Objawy skórne skazy białkowej nasilają się podczas innych infekcji, podwyższonej temperatury, pod wpływem potu.
Ze strony układu pokarmowego dziecka mogą występować wzdęcia brzuszka, nadmierne ulewanie pokarmu, wymioty oraz biegunki, co skutkuje brakiem przybierania na wadze, czasem pojawia się krew w stolcu.
W reakcji na białko rzadko dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, jednak jeżeli po spożyciu pokarmu dojdzie do obrzęku twarzy, ust i języka oraz problemów z oddychaniem należy niezwłocznie wezwać zespół pogotowia ratunkowego i zapewnić dziecku opiekę lekarską.
Na czym polega leczenie skazy białkowej u dzieci?
Skaza białkowa nie podlega leczeniu farmakologicznemu, konieczna jest dieta eliminacyjna. W przypadku kiedy mama karmi piersią musi wyłączyć ze swojego jadłospisu mleko krowie i wszystkie oparte na nim produkty. Zmiany skórne redukuje się przy pomocy emolientów, które pomagają odbudować naruszoną barierę lipidową.