Jak urządzić pokój ucznia? Biurko, krzesło, lampki do pokoju ucznia

Aby dziecko mogło swobodnie i komfortowo się uczyć oraz odrabiać lekcje, potrzebna jest do tego odpowiednia aranżacja. Dziecko zaczynając naukę w szkole, potrzebuje zarówno miejsca do zabawy jak i przyjmowania kolegów, ale przede wszystkim do nauki. Wystrój w pokoju ucznia powinien być twórczy, pobudzający kreatywne myślenie i jednocześnie ergonomiczne. W poniższym artykule podpowiadamy, jak urządzić pokój ucznia.

Zadbaj o wygodne meble

To absolutna podstawa. Dziecko rozwija się nie tylko intelektualnie, ale przede wszystkim fizycznie. Dlatego tak ważne jest, aby w jego pokoju znalazły się wygodne meble. Najważniejsze jest biurko oraz krzesło, które muszą zagwarantować dziecku wygodę, oraz zapobiec pojawieniu się lub pogłębieniu wad postawy. Najlepiej wybrać biurko z możliwością regulacji wysokości blatu, wówczas będzie go można dostosowywać do wzrostu dziecka, które od tej pory, może zacząć rosnąć jak na drożdżach Dzięki takiej opcji, nie trzeba będzie myśleć o zbyt częstej zmianie biurka. To samo dotyczy krzesła do nauki. Powinno mieć regulowane oparcie oraz wysokość siedziska. Dziecko siedząc przy biurku, musi zachować poprawną postawę tj. mieć proste plecy, ręce swobodnie opierające się o blat pod kątem 90 stopni, stopy całą powierzchnią przylegać do podłoża. Jeśli maluch nie będzie sięgał nogami do podłogi, wówczas należy zakupić podnóżek.

Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu

Biurko dziecka powinno znajdować się przy oknie, ale nie na wprost, ponieważ będzie razić w oczy. Jeśli nie ma innego rozwiązania, wówczas konieczne będzie zainwestowanie w rolety lub przyciemniane zasłony. Ważne, aby dziecko miało jak najdłuższy dostęp do naturalnego światła. Kwestia wyboru odpowiedniej lampy do biurka oraz rodzaju oświetlenia nie pozostaje tu bez znaczenia. Najzdrowszym źródłem światła będą żarówki halogenowe, świetlówki lub lampy LED, które dają naturalne i subtelne światło. Jeśli twoje dziecko jest praworęczne, wówczas lampka powinna znajdować się po jego lewej stronie i odwrotnie, w stosunku do leworęcznego dziecka. To samo dotyczy ustawienia biurka względem okna. Warto zafundować dziecku różne rodzaje oświetlenia. Pomyśl o lampce nocnej, przy której dziecko będzie mogło się zrelaksować przy ulubionej książce.

Pokój dla pierwszoklasistek

Pamiętaj o odpowiedniej organizacji przestrzeni

Szkoła to przede wszystkim książki, podręczniki, atlasy, słowniki oraz wiele artykułów szkolnych. Dlatego przydadzą się dodatkowe szafki, regały czy półki gdzie można by to wszystko przechowywać. Obecnie wiele modeli biurek posiada szafki na ruchomych nóżkach, dzięki czemu zyskuje się dodatkowe miejsce do chowania zeszytów, czy podręczników i dodatkowo można je ustawiać w dowolnej konfiguracji. Jeśli nie chcesz wprowadzać do pokoju nudy, możesz zainwestować w półki w kształcie konarów drzew lub w formie geometrycznych figur. Stworzysz w ten sposób nie tylko miejsce na liczne artykuły szkolne, co zapewnisz dziecku ciekawe i nieszablonowe dekoracje, które będą cieszyć oko oraz sprzyjać nauce.

1 comment / Add your comment below

  1. Pokój dla ucznia musi nie tylko służyć zabawie, spaniu, ale i nauce. Dlatego nie jest łatwo go urządzić. Sądzę, że tutaj bardzo ważne jest właśnie to, by podejść do tematu rozsądnie. Nie tylko jeśli chodzi o meble, ale jak słusznie zauważono – także w kwestii oświetlenia.

Dodaj komentarz