Funkcjonalne urządzenie pokoju dla rodzeństwa nie jest prostym zadaniem, tym bardziej jeśli mieszkamy w bloku i nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią. Jak sobie z tym poradzić? Jak praktycznie urządzić pokój dla dwójki dzieci, które się uczą? Podpowiadamy.
Jak urządzić pokój ucznia?
Na początek zastanówmy się, jak właściwie powinien być urządzony pokój ucznia? I co koniecznie musi się w nim znaleźć? Przede wszystkim pokój ucznia powinien być podzielony na strefy – odpoczynku, snu, zabawy i nauki. Dzięki temu dziecko będzie w stanie się lepiej skoncentrować podczas rozwiązywania zadań domowych oraz wyluzować przy zabawie. Musi być również wyposażony w wygodne i ergonomiczne meble do nauki, takie jak szerokie biurko z szufladami czy regulowane krzesło.
Jednak pokój ucznia to nie tylko odpowiednie biurko (co jeszcze zobacz na Gotme.pl), istotne jest chociażby oświetlenie, które w znacznym stopniu wpływa na koncentrację i efektywność nauki. Oprócz głównej lampy sufitowej, w pokoju ucznia powinna znaleźć się również mobilna lampka na biurko z regulacją wysokości. Istotne są również pozostałe meble, takie jak szafa na ubrania czy dziecięce akcesoria oraz regał na książki i podręczniki szkolne.
Urządzenie takiego pokoju jest nieco prostsze w przypadku jednego dziecka, a jak zaaranżować pokój rodzeństwa, aby zmieściły się w nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy?
Pokój dla rodzeństwa – aranżacje
Dobrym pomysłem w niewielkim pokoju rodzeństwa będą łóżka piętrowe z biurkiem, takie rozwiązanie pozwoli maksymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń. Każde z dzieci będzie miało w pokoju swój własny kącik do nauki i zabawy, a także osobne łóżka. Takie rozwiązanie pozwoli im się w pełni skoncentrować na nauce. Wybierając łóżka piętrowe do pokoju rodzeństwa, warto zwrócić uwagę na modele, które oprócz biurka wyposażone są również w szafę (na której znajduje się łóżko). To rozwiązanie sprawdzi się w wyjątkowo małych pokojach dziecięcych.
Jeśli urządzamy nieco większy pokój dla rodzeństwa, możemy pomyśleć o dwóch standardowych biurkach, które przedzielimy szafą lub komodą z książkami. W ten sposób stworzymy wspólną strefę do nauki, jednak rozdzieloną na dwa osobne miejsca pracy. W tym przypadku warto wybrać biurko, wyposażone w co najmniej kilka szuflad, dzięki czemu wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy do nauki będą znajdować się w jednym miejscu.
Jeśli pozwoli nam na to metraż pokoju, możemy również pomyśleć o stworzeniu kącika do wspólnej pracy. W tym celu możemy zamontować duży stolik z szufladami w pokoju rodzeństwa, na którym nasze dzieci będą mogły tworzyć wspólne projekty np. plastyczne. Dobrym pomysłem okaże się tutaj stolik z rolką papieru rozwijaną na blat. Taki mebel sprawdzi się również w przypadku młodszych dzieci – np. do nauki pisania.
Urządzając pokój dla dwójki dzieci, które się uczą, warto pamiętać o tym, aby zapewnić im jak największą swobodę. Nawet jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią, to powinniśmy zaaranżować pokój w taki sposób, aby każde dziecko miało swój własny kącik.
My chyba będziemy dzielić pokój na pół parawanem albo regałem. Dopóki starsze chodziło do szkoły, nie było to konieczne, ale przy dwójce robi się za duże zamieszanie we wspólnej strefie nauki – jedno drugiego rozprasza i efekty nauki żadne.