Jakie buty najlepsze dla dziecka?

Dziecięce buciki

Dzieci to wieczne wulkany energii i gdy nauczą się już chodzić, zaczynają poznawać świat po swojemu. Wszędzie ich pełno – wspinają się, skaczą, biegają, stawiają całe mnóstwo kroków ku dalszemu rozwojowi. To oczywiście wymagać będzie odpowiedniego zabezpieczenia stóp w postaci butów. Tylko które z nich są najlepsze?

Pierwsze buty dziecka – na co zwracać uwagę?

Aby dziecko rozwijało się prawidłowo, należy zwracać uwagę na wiele kwestii, w tym także na to, co maluch ma na nogach. Gdy jeszcze nie chodzi, najlepiej by jak najdłużej miał bose stopy, ewentualnie można mu zakładać skarpetki dla ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Nawet gdy zaczyna już stawiać pierwsze kroki, dobrze, by w domu wciąż poruszał się boso, ale na dwór należy dobrać odpowiednie obuwie, które pozwoli mu bezpiecznie i wygodnie przemierzać świat.

Wybierając takie buty, należy zwrócić uwagę na: rozmiar stópki, rodzaj butów, ich wielkość, czubki, materiał wykonania, elastyczność podeszwy.

Jaka wielkość butów dla dziecka?

Dzieci rosną bardzo szybko, a to sprawia, że ich stopy także, zwłaszcza w pierwszych latach życia. W przypadku maluszków należy mierzyć je regularnie co 2 – 3 miesiące, a same buty kupować mniej więcej o 10 mm większe w przypadku pełnych i około 4 – 5 mm, gdy do czynienia mamy z sandałkami. Pozwoli to na zapewnienie swobody poruszania palców

Jaki rodzaj butów wybierać dla dziecka?

W przypadku maluszków dopiero poznających świat buty powinny być zabudowane i z wyższą cholewką ponad kostkę, dzięki której zapewni się stabilizację stopy. Należy także zwrócić uwagę na czubki butów, które powinny być zaokrąglone. To istotne, ponieważ dzięki temu maluch ma swobodę dla palców i nie są one ściśnięte, powodując deformacje.

Jaka podeszwa butów dziecka?

Jako dorośli, kupując buty, nie zwracamy większej uwagi na podeszwę, najważniejsza jest dla nas przede wszystkim wytrzymałość. W przypadku dzieci bardzo ważna jest z kolei elastyczność i sprężystość. Zdecydowanie podeszwa musi się zginać na liniach stawów, znajdujących się między palcami a śródstopiem. Nie można też zapomnieć, by była ona antypoślizgowa.

Czy materiał butów dla dziecka ma znaczenie?

Oczywiście, że ma i powinno się je dobierać zgodnie z warunkami atmosferycznymi. Latem panuje upał, stopa nie może się więc pocić, potrzebne są więc materiały oddychające. Z kolei zimą, konieczne będzie zabezpieczenie przed chłodem, deszczem i śniegiem, by stópka nie przemarzła i nie przemokła.

Kupować buty nowe czy używane?

Zdecydowanie lepiej kupować buty nowe, jako że zdecydowanie będą one bezpieczniejsze. Dziecko nosząc je, wyrabia materiał, dostosowując go do swoich potrzeb, a jak wiadomo, każde dziecko jest inne. Noszenie używanych może spowodować deformacje dziedziczone po poprzednim właścicielu butów, zaburzając prawidłowy rozwój stopy. Nie należy więc kupować używanych, jak również dawać młodszym dzieciom, obuwia starszych.

1 comment / Add your comment below

  1. Nareszcie ktoś to napisał, że nie ma co kupować butów używanych! To jakaś plaga wśród ludzi, zwłaszcza gdy rozwija się moda na ubrania z 2 ręki. Ciuszki tak, buciki nie!
    Tak samo jak nie powinno się oszczędzać na butach i kupować byle czego z przysłowiowego targu. Późniejsze konsultacje i leczenie wyjdą dużo drożej niż 2 pary porządnych butów.

Dodaj komentarz