Ząbkowanie – kiedy? Objawy ząbkowania u niemowląt.

Ząbkowanie to trudny okres w życiu maluszka i rodziców. Czekając na promienny uśmiech, w którym pojawiają się białe perełki dobrze uzbroić się w cierpliwość i odrobinę wiedzy na temat objawów ząbkowania oraz sprawdzonych metod, które pomogą uśmierzyć towarzyszący mu ból.

Ząbkowanie – kiedy pierwszy ząbek?

Nie ma reguły, według której można wskazać dokładny czas pojawienia się pierwszego ząbka. Dzieci rozwijają się w swoim indywidualnym rytmie i dotyczy to również ząbkowania. Zdarza się, że dziecko rodzi się już z ząbkiem, u niektórych dzieci malutka perełka pojawia się już w drugim miesiącu życia. Najczęściej do ząbkowania dochodzi w okresie pomiędzy czwartym a siódmym miesiącem życia brzdąca, czasem rodzice muszą poczekać nawet kilka miesięcy dłużej.

Wyrzynanie zębów u niemowlęcia zazwyczaj rozpoczyna się od pojawienia się pojedynczego mleczaka, to najczęściej dolna lub górna jedynka. Bywa, że ząbki wyrastają po kilka naraz, co często potęguje objawy i ból. Ząbkowanie to proces, który trwa do około trzeciego roku życia, czasem każdemu kolejnemu ząbkowi towarzyszy spory dyskomfort.

Objawy ząbkowania u niemowląt.

Objawy poprzedzające wyrzynanie zębów możemy zauważyć kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszego mleczaka. Najczęściej pojawiają się gwałtownie, mogą występować jednocześnie lub pojedynczo.

Pierwszym zauważalnym symptomem jest obfite ślinienie maluszka, który zaczyna wkładać rączki oraz wszystko co znajduje się w ich zasięgu do buzi. Dziąsła dziecka stają się rozpulchnione, zaczerwienione oraz wrażliwe na dotyk. Bywa, że nawet dotknięcie dziąsła sprawia maluszkowi ból. Delikatny stan zapalny w obrębie dziąseł może skutkować opuchlizną. Ślinienie czasem połączone jest z podrażnieniem okolic ust, zaczerwieniem oraz wysypką w tym rejonie.

ząbkowanie

Niemowlę staje się marudne i płaczliwe, ma problemy ze snem, często się wybudza. Ząbkowaniu towarzyszy często brak apetytu, który jest spowodowany bólem w jamie ustnej, czasem pojawia się biegunka. Dziecko często ma podwyższoną temperaturę ciała, gorączka do 38 stopni nie powinna się jednak utrzymywać dłużej niż trzy dni. Kiedy biegunka oraz wysoka temperatura trwają dłużej należy udać się z dzieckiem do lekarza, aby wykluczyć infekcję bakteryjną lub wirusową.

Jak ulżyć dziecku podczas ząbkowania?

Sprawdzonym i bezpiecznym sposobem przynoszącym ulgę podczas ząbkowania są chłodne okłady na bolące i swędzące dziąsła. W tym celu można sięgnąć po silikonowe, kauczukowe gryzaki, które warto najpierw schłodzić w lodówce. Możemy do tego wykorzystać też zimną łyżeczkę lub fragment schłodzonej tetrowej pieluszki.

Skuteczną metodą na ból podczas ząbkowania jest masaż dziąseł, który najlepiej wykonać specjalną szczoteczką dla niemowląt. Niektórzy rodzice sięgają po znieczulające żele i kremy, które wciera się w dziąsła przy użyciu szczoteczki z nakładką na palec. Jeżeli ból jest dotkliwy można dziecku podać leki przeciwbólowe dla niemowląt zawierające w składzie paracetamol.

Dodaj komentarz